Artur Mokracki obejmuje obowiązki burmistrza Wrześni w związku z zarzutami korupcyjnymi przeciwko poprzednikowi

Artur Mokracki obejmuje obowiązki burmistrza Wrześni w związku z zarzutami korupcyjnymi przeciwko poprzednikowi

Działania korupcyjne przypisane burmistrzowi Wrześni, Tomaszowi K., doprowadziły do jego zawieszenia w pełnieniu służby. Sytuacja ta spowodowała, że na czas uzyskania rozstrzygnięcia sprawy, rolę burmistrza przejął dotychczasowy zastępca – Artur Mokracki. Takie decyzja podjęta została przez premiera Donalda Tuska.

Zarzuty korupcyjne postawione Tomaszowi K. pojawiły się po wyborach samorządowych, które miały miejsce 21 kwietnia 2024 roku. W wyniku tych wyborów Tomasz K. został wybrany na burmistrza Wrześni, jednak nie mógł objąć oficjalnie stanowiska z powodu zawieszenia w czynnościach służbowych. Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego wojewody wielkopolskiego, wyjaśnia, że w takiej sytuacji obowiązki burmistrza muszą przejąć osoba desygnowana przez Prezesa Rady Ministrów, zgodnie z artykułem 28g ust. 3a ustawy.

Artur Mokracki pełnił funkcję zastępcy burmistrza Wrześni od 2013 roku, a teraz na wniosek wojewody Agaty Sobczyk został przez premiera Donalda Tuska wyznaczony na pełniącego obowiązki burmistrza. Mokracki podczas swojego urzędowania nadzorował Wydział Oświaty, Wydział Kultury i Sportu oraz Wydział Spraw Obywatelskich. Ponadto, odpowiadał za sprawy związane ze szkołami, przedszkolami, jednostkami organizacyjnymi gminy i spółkami gminnymi.