Będzie tunel na ul. Działkowców — podpisano umowę

Będzie tunel na ul. Działkowców — podpisano umowę

W piątek 3 grudnia podpisano umowa na budowę tunelu w ciągu ulicy Działkowców we Wrześni. W uroczystym spotkaniu brali udział burmistrz gminy Września – Tomasz Kałużny oraz przedstawiciele spółki  PKP PLK S.A. Obecnie na ulicy działa przejazd kolejowy, który powoduje utrudnienia w ruchu, szczególnie że ostatnimi czasy ulica stała się jednym z głównych punktów dojazdu do strefy gospodarczej. Jak wynika z pomiarów, których dokonano w ciągu dnia, bywają godziny, w których rogatki przez przejazdami kolejowymi opuszczone są aż na 20 minut.

Jak będzie wyglądała budowa?

Projekt budowy zakłada kompletną przebudowę istniejącej infrastruktury. Według planów powstać mają bezkolizyjne tunele pod funkcjonującymi obecnie liniami kolejowymi. Dzięki temu utworzony zostanie bezkolizyjny ciąg komunikacyjny. Podczas budowy tuneli będzie odbywał się ruch na ulicy Działkowców, utrudnienie pojawią się natomiast  na trasie do Białężyc. Jak zakłada umowa, całość budowy ma potrwać 19 miesięcy. Wykonawca nie przewiduje opóźnień, o ile nie pojawią się nieplanowanie i nieprzewidziane komplikacje podczas trwania prac, zatem termin ten nie jest ostateczny.

Cały koszt inwestycji przekracza ponad 42 miliony złotych. Jest ona finansowana ze środków unijnych oraz z budżetu gminy.

Korzyści z budowy tunelu

Z pewnością jest to inwestycja, na którą czekali mieszkańcy Wrześni. Powstanie bezkolizyjnego ruchu sprawi, że szybciej będzie można pokonać ten odcinek drogi. Obecnie tędy przejeżdża setki samochodów dziennie. Tunel to także bardziej bezpieczna trasa. Niestety pomimo oznakowań przejazdów kolejowych w dalszym ciągu dochodzi do wypadków z udziałem pociągów. Taki wypadek wydarzył się w tym roku w oddalonym o 60 km Wągrowcu, gdzie doszło do zderzenia autobusu z pociągiem. Budowa tunelu to dobra inwestycja na długie lata. Z pewnością przyczyni się do zmniejszenia korków i podniesie bezpieczeństwo na danym odcinku trasy.