Dobry, szybki i tani internet w Poznaniu – czy to możliwe?

Dobry, szybki i tani internet w Poznaniu – czy to możliwe?

Czy można korzystać z internetu jednocześnie szybkiego, stabilnego i taniego? Jak najbardziej, a sposobem, by to osiągnąć, jest uzyskanie dostępu do światłowodu. Najnowocześniejsza technologia przesyłu danych nie ma sobie równych, dzięki czemu sprawdzi się zarówno jako narzędzie pracy, jak i rozrywki. Co konkretnie decyduje o tym, że internet światłowodowy jest tak dobry? Czas to sprawdzić!

Dostępność internetu światłowodowego w Poznaniu

Zasięg internetu światłowodowego już dziś jest imponujący, o czym świadczy infrastruktura docierająca do milionów mieszkańców Polski. Jak często bywa, nowinki techniczne w pierwszej kolejności pojawiają się w największych ośrodkach miejskich, takich jak właśnie stolica Wielkopolski. Obecnie światłowodowy internet w Poznaniu dostępny jest we wszystkich dzielnicach, od Dębca po Morasko i od Jeżyc po Maltę.

Rozbudowa sieci światłowodowej trwa cały czas, a to oznacza, że nawet w dużych miastach zdarzają się jeszcze miejsca, gdzie korzystać z niej się nie da. Co ważne, nie zawsze dzieje się tak w przypadku całych osiedli. Czasem infrastruktura nie dociera tylko do konkretnych ulic, a nawet budynków. Właśnie dlatego przed zdecydowaniem się na internet światłowodowy trzeba sprawdzić, czy w miejscu zamieszkania instalacja przyłącza jest możliwa.

Jak sprawdzić, czy przez wybraną okolicę biegnie już światłowód? Do tego zadania wystarczy użyć wyszukiwarki znajdującej się na stronie Play. Po wpisaniu adresu i kliknięciu przycisku Sprawdź wszystko stanie się jasne. Jeśli przewodów we wskazanej lokalizacji jeszcze nie ma, pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Istnieje duża szansa, że w tak dużym mieście jak Poznań, przyłącze zostanie wkrótce zainstalowane. Gdy już jest, nie pozostaje nic innego, jak poznać zalety internetu światłowodowego.

Zalety internetu światłowodowego

Internet światłowodowy cechują wysokie prędkości transferu, równie duża przepustowość danych oraz odporność na zakłócenia. Dzięki tym właściwościom stanowi najlepsze rozwiązanie dla osób prywatnych i firm potrzebujących niezawodnej sieci.

Szybkość i przepustowość internetu światłowodowego

Coraz większa popularność internetu światłowodowego wynika m.in. z wysokiej przepływności, potocznie zwanej prędkością. Przesył danych osiąga poziom nawet 1 Gb/s, o czym można przekonać się na przykładzie oferty Play. Tak błyskawiczny transfer danych spełnia się m.in. w trakcie streamingu. Uruchomione w rozdzielczości 4K wideo działa bez zacinania, tak samo jak gry strumieniowane z którejś z usług chmurowych. Co zrozumiałe, w równie szybkim tempie wczytują się strony internetowe.

Transfer danych przy pomocy wiązek światła umożliwił też zwiększenie przepustowości sieci. Co to oznacza? Każdy plik (wideo, muzyka, gra, dokument tekstowy, arkusz kalkulacyjny itd.) ma swoją wagę liczoną w kilo-, mega- i gigabajtach. Im szybciej działa internet, tym prędzej dane te dotrą do drugiego urządzenia lub chmury oraz zostaną pobrane. O tym, ile dotrze ich w jednej tzw. paczce, decyduje właśnie przepustowość. W przypadku sieci światłowodowej jest to nawet 5 GB w ciągu 5 minut.

Stabilność połączenia internetu światłowodowego

Prędkość i przepustowość nie będą cieszyć użytkownika, jeśli często będzie mierzył się z awariami. Problem czasowego braku dostępu do sieci rozwiązuje właśnie internet światłowodowy, do tego w prosty sposób. Niemal cała infrastruktura znajduje się pod ziemią, wychodząc z niej tylko do urządzeń odbiorczych w budynkach. Dzięki temu na działanie sieci wpływu nie ma pogoda – burze, ulewy i silne wiatry.

Pod względem stabilności działania internet światłowodowy nie wydaje się jednak lepszy od starszego typu przyłączy elektrycznych. Rzeczywiście, one także położone są głęboko w gruncie. Na czym więc polega przewaga nowszej technologii? Na tym, co zostało wspomniane wcześniej, czyli najwyższych obecnie możliwych prędkościach i przepustowości.

Ceny abonamentu za internet światłowodowy

Jak widać, internet światłowodowy jest szybki i niezawodny. Do tego ceny abonamentu są konkurencyjne w stosunku do usług dających dostęp do innych typów sieci. Dobrze obrazuje to oferta Play, w której stawki nawet za najwyższe pakiety wynoszą około stu złotych miesięcznie.

W cenie abonamentu za internet światłowodowy w Play klienci dostają jeszcze dodatkowe, atrakcyjne usługi. Jedna z nich to telewizja Play NOW, którą można oglądać poprzez stronę lub aplikację. W ramach poszczególnych pakietów telewidzowie mają do wyboru kanały o różnej tematyce – ogólne, informacyjne, sportowe, filmowe, dla dzieci, muzyczne itd. W pakiecie znajduje się też serwis VOD, czyli z filmami i serialami do zakupienia oddzielnie.