Odnowa Gniezna po zniszczeniach spowodowanych ostatnią nawałnicą

Odnowa Gniezna po zniszczeniach spowodowanych ostatnią nawałnicą

Życie mieszkańców Gniezna powoli wraca na dawne tory po przerażających wydarzeniach, które miały miejsce 20 maja. Wiele osób na pewno niezapomniane chwile po niespodziewanej i intensywnej burzy, która w krótkim czasie spowodowała duże straty.

Wojsko, jak zawsze gotowe do działania, po burzy w Gnieźnie i okolicach szybko ruszyło z pomocą. Żołnierze mobilizowali swoje siły, aby udzielić wsparcia poszkodowanym mieszkańcom i pomóc w usuwaniu skutków żywiołu. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, będący jednocześnie ministrem obrony narodowej, podkreślił w mediach społecznościowych, że odpowiednie decyzje zostały podjęte i wsparcie zostanie skierowane tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

O godzinie 6:00 rano dokonano analizy wszystkich zgłoszeń związanych z nieprzewidzianymi warunkami pogodowymi. Spośród blisko 270 zgłoszeń niezbędna interwencja była wymagana w przypadku 190 zgłoszeń, a ponad 140 z nich dotyczyło samego Gniezna.

Prace sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego nadal trwają. We wtorek 21 maja o godzinie 11:30 w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, zwołane na polecenie Wojewody Wielkopolskiego.

Przejazd ulicą Pod Trzema Mostami był zamknięty do wtorku, ale pompa wodna zaczęła już działać. W związku z tym, w godzinach popołudniowych we wtorek przejazd powinien zostać ponownie otwarty dla ruchu. Gdy dotarliśmy na miejsce około godziny 8:00, droga była jeszcze zamknięta. Zalane samochody zostały odholowane, a jezdnia powoli wysychała.