Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich: Edukacyjne wykłady i odkrywanie tajemnic przeszłości

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich: Edukacyjne wykłady i odkrywanie tajemnic przeszłości

Z okazji Nocy Muzeów, odwiedziliśmy Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, które przez poprzednie trzy dni realizowało program zatytułowany „Tryptyk Muzealny” Pamięci Dzieci Wrzesińskich. W ramach finału tego projektu, podczas dzisiejszej nocnej akcji kulturalnej, zaprezentowano trzecią część tryptyku, składającą się z dwóch fascynujących wykładów.

Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor tej placówki, poruszył temat eksponatów, archiwaliów i dzieł sztuki zgromadzonych w muzeum podczas jego powstawania. W swoim wykładzie skoncentrował się na tych elementach kolekcji, które zostały bezpowrotnie zniszczone przez Niemców. Drugi prelegent, Antoni Łęszczak – historyk, pedagog, odkrywca i podróżnik – skupił się na skarbach niewymiernie cennych, które powiat wrzesiński utracił na skutek grabieży wojennej.

Od lat podróżujemy po Polsce, odwiedzając dziesiątki muzeów. Mieliśmy okazję zobaczyć zarówno znane instytucje państwowe i narodowe, jak i placówki o charakterze tematycznym, historycznym, lokalnym czy regionalnym. Każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny urok. Dzisiaj, po raz pierwszy, odwiedziliśmy Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Chcieliśmy nie tylko poznać to miejsce, ale również wziąć udział w Nocy Muzeów. Po tej wizycie musimy przyznać – to muzeum jest wyjątkowe. Rozpiera je duch przeszłości, który można odczuć podczas oglądania zgromadzonych tam eksponatów.

„Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich jest wzorem do naśladowania, a to za sprawą nietuzinkowej kolekcji zabytków, ciekawych inicjatyw o charakterze popularyzacyjno-naukowym oraz profesjonalnego zarządzania, pod kierownictwem dyrektora Sebastiana Mazurkiewicza”, mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. „Kiedy ruszymy z naszym fundacyjnym projektem Muzeum Tajemnic, wiele pomysłów na pewno zaczerpniemy właśnie stąd” – dodaje.