Przebudowa drogi w Pyzdrach odkrywa skrywane tajemnice historii

Przebudowa drogi w Pyzdrach odkrywa skrywane tajemnice historii

Nieustannie toczą się prace modernizacyjne przy głównej arterii komunikacyjnej miasta Pyzdry. Mowa tutaj o kompleksowej przebudowie jednego z najistotniejszych segmentów drogi wojewódzkiej numer 442, biegnącej od Wrześni do Kalisza, a dokładnie ulicy Wrzesińskiej.

Oprócz zapewnienia lepszej infrastruktury drogowej dla mieszkańców i podróżujących tędy, prace te przynoszą niespodziewane wyniki. To właśnie podczas prowadzonych działań na ulicy Wrzesińskiej, 10 sierpnia, dokonano ciekawego odkrycia. Wszystko to możliwe dzięki interwencji Roberta Dyla, który natychmiast zabezpieczył znalezisko. W efekcie tego działania, muzealne zbiory wzbogaciły się o kolejny artefakt – drewnianą belkę pochodzącą z podkładu torów kolejki wąskotorowej.

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej zgromadziło już prawie cały zestaw takich znalezisk. Wcześniej dodano do kolekcji pewne elementy metalowe torowiska, które otrzymano od Włodzimierza Szymczaka. Kolejka wąskotorowa, która niegdyś łączyła Pyzdry z Wrześnią, została uruchomiona 1 października 1930 roku. Podróże tym środkiem transportu z Pyzdr do Wrześni trwały zwykle półtorej godziny – informuje strona Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej.