Zaadoptuj psa ze schroniska

Zaadoptuj psa ze schroniska

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. I faktycznie, to jak bardzo te zwierzęta potrafią być ufne i obdarzyć człowieka swoim uczucie jest naprawdę zaskakujące. Często jednak taka więź wymaga pracy. A jeszcze więcej wysiłku należy włożyć w samo wychowanie psa. Dlatego osoby, które decydują się na ten krok, powinny być świadome tego, z jakimi obowiązkami przyjdzie im się mierzyć. W przypadku, gdy nie są stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań, często decydują się na oddanie psa do schroniska. Gorszym scenariuszem jest po prostu jego porzucenie (takie zwierzaki także trafiają do schroniska we Wrześni). W innych przypadkach zwierzę jest po prostu zaniedbywane.

Schronisko we Wrześni przypomina o możliwości adopcji psa

W schronisku znajduje się wiele psów. Chyba każdy z nich chciałby mieć trochę swobody, móc regularnie wychodzić na spacer. Ważne jest także to, na ile psu poświęca się uwagę. Niestety, w schronisku jego pracownicy i wolontariusze, nie zawsze mają taką możliwość. Duża ilość codziennej pracy, która wiąże się z codziennym karmieniem zwierząt, czy pracami porządkowymi jest bardzo czasochłonna. Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem psa, być może powinien rozważyć jego adopcję ze schroniska? Przecież jest tam tyle różnych psów. Jak przyznają sami pracownicy, osoby, które decydują się na ten krok odznaczają się dużą wrażliwością. W końcu dla niektórych osób widok psiaków, które znajdują się w schronisku, jest nie do zniesienia.

Co warto wiedzieć przed adopcją psa?

Przede wszystkim, zanim ktoś zdecyduje się zabrać konkretnego psiaka do domu, powinien zasięgnąć jak najwięcej informacji na jego temat. Tych mogą udzielić oczywiście pracownicy. Trzeba jednak pamiętać, że oni również nie zawsze dysponują odpowiednią ilością informacji. Często są to tylko ich strzępy, związane z tym, jak pies był wcześniej traktowany. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób zachowuje się pies w obecności ludzi, czy ma jakieś ulubione rzeczy, a także to, jaka jest jego aktualna dieta.

Najważniejsze, pierwsze dni

Dla psa to trudny psychicznie okres. Z dotychczas znanego mu i bezpiecznego środowiska, trafia w zupełnie nowe miejsce. W tym czasie może być bardzo zestresowany, nieufny. Dlatego w niektórych sytuacjach, jeszcze przed faktyczną adopcją można zacząć nawiązywać więź z konkretnym psiakiem, chociażby poprzez regularne spacery w schronisku. Dzięki temu, gdy już trafi do nowego miejsca, będzie znajdował się w towarzystwie osoby, którą zna i która kojarzy mu się w pozytywny sposób. Na początku warto nie zmieniać diety zwierzaka, ponieważ z powodu stresu może być apatyczny. Łatwiej będzie mu jednak przyswoić posiłki, które zna.

Każdy pies wymaga pracy

Bez znaczenia, czy psiak jest młodym szczeniakiem, czy kilkuletnim zwierzęciem ze schroniska. Każdy pies wymaga tego, aby go wyszkolić. Oczywiście w odpowiedni sposób. Nie zaleca się stosowania kolczatek, czy obroży zaciskowych, ponieważ powodują u zwierzęcia ból i tworzą negatywne skojarzenia. Zamiast tego trzeba włożyć trochę wysiłku w ułożenie psiaka, naukę chodzenia na smyczy, czy inne rzeczy. I trzeba pamiętać, że psy są bardzo mądre i nawet kilkuletnie zwierzę może być poddane szkoleniu. Osoby zainteresowanie adopcją, mogą odwiedzić schronisko we Wrześni. Mile widziani są tam również wolontariusze.