Zbliża się tegoroczna inscenizacja tradycji słowiańskich związanych z kultem zmarłych przodków

Zbliża się tegoroczna inscenizacja tradycji słowiańskich związanych z kultem zmarłych przodków

Coroczne obchody „pierwszej soboty po Zaduszkach” są tuż za rogiem, a to daje zapowiedź ponownego odbywania się inscenizacji starożytnych, sprzed epoki Mieszka I, tradycji związanych z kultem upamiętniania zmarłych przodków.

Zaproszenie skierowane jest do wszystkich na plenerowe przedstawienie, które jak zwykle odbędzie się wieczorem i da możliwość bliższego przyjrzenia się źródłom naszych obecnych zwyczajów. Te korzenie tkwią głęboko w historycznej przeszłości, aż do czasów przedchrześcijańskich.

Zrozumienie pogańskich wierzeń i rytuałów związanych ze śmiercią będzie możliwe dzięki rekonstrukcji ciałopalnego pochówku członka społeczności gieckiej (w tym roku upamiętniony zostanie wojownik, który zginął na polu bitwy daleko od Giecza). Następnie weźmiemy udział w dramatyzacji Dziadów – starodawnych słowiańskich rytuałów upamiętniających zmarłych Przodków. Na zakończenie trasy przeniesiemy się do Nawii, czyli słowiańskich wyobrażeń o Zaświatach.

Tradycyjnie już obrzęd Dziadów poprowadzi Sławomir Radbor Uta (Słowiański Mit), a muzyka podkreśli atmosferę całego przedstawienia. Tradycyjne pieśni słowiańskie w wykonaniu Dunajowi – śladami najstarszych pieśni Słowian zabrzmią również przy ognisku – już po zakończonych obrzędach.