Będzie rewitalizacja skweru przy pomniku 68. Pułku Piechoty

Będzie rewitalizacja skweru przy pomniku 68. Pułku Piechoty

Gmina Września od 2015 roku starała się nabyć skwer, który znajduje się przy zbiegu ulic Słowackiego i Wojska Polskiego. W zeszłym roku udało się podpisać umowę przedwstępną ze Wspólnotą Mieszkaniową o nabycie tego miejsca. W końcu od 23 lutego bieżącego roku to gmina jest właścicielem tego obszaru i wkrótce nastąpi jego rewitalizacja.

Jak po rewitalizacji będzie wyglądał skwer przy pomniku 68. Pułku Piechoty?

Projekt rewitalizacji został dostarczony 15 marca 2022 roku. Zgodnie z zaplanowanymi wytycznymi, sam projekt został podzielony na trzy zasadnicze części. Pierwsza z nich dotyczy obszaru bezpośrednio przy pomniku. Zostaną nasadzone tam białe i czerwone róże, które łącznie mają tworzyć flagę Polski. Oprócz róż zostanie równie utworzony szpaler krzewów kolumnowych. Druga część powstanie z myślą o owadach. Znajdą się tam trawy i byliny oraz kwiaty miododajne. Centralna część również będzie obsadzona różami oraz klonami. W ramach projektu przewidziano także ustawienie małej architektury oraz dwóch ławek solarnych. Zmieniona zostanie również nawierzchnia, która stanie się wodoprzepuszczalna i powstanie specjalny system nawadniania.

Dofinansowanie rewitalizacji

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie rewitalizacji skweru w ramach projektu, który nosi nazwę Błękitno – zielone inicjatywy dla Wielkopolski. Termin rozstrzygnięcia naboru przewidziany jest na przełom maja i czerwca. Jest to istotna inicjatywna, która ma za zadania stworzyć kolejną przestrzeń z myślą o mieszkańcach, ale w taki sposób, aby wykorzystać proekologiczne możliwości. Właśnie w tym celu zastosowana nasadzenie roślin, które są miododajne. Całość jest przemyślana w taki sposób, aby zachować również charakter funkcjonalno-reprezentatywny tego miejsca. Mamy nadzieję, że uda się uzyskać niezbędne środki i w najbliższym czasie przejść do realizacji zmian na tym skweru. Zawsze cieszy inicjatywa, która ma za zadanie wspomóc obszary zielone w mieście.