Pierwszy robot kelnerski w gminie Września

Pierwszy robot kelnerski w gminie Września

Tuż przed świętami na stacji paliw Shell w miejscowości Białężyce, obok Wrześni pojawiły się dwa roboty, które mają wspomóc obsługę kelnerską. Jeden z robotów dowozi zamówienie do stolika, natomiast drugi z nich informuje przybywających ludzi o aktualnych promocjach. Są to pierwsze roboty takiego typu, które zastosowano na stacjach paliw w Polsce i Europie.

Jak wyglądają roboty i co potrafią?

Roboty wyposażone są w czujniki 3D, a także nowe modułowe podwozia. Poruszają się z prędkością 0,5 sekundową. Dodatkowo mają bardzo szybką reakcję na omijanie ewentualnych przeszkód. Jeden z robotów, który nazwany został BellaBot. Jest ona odpowiedzialna za obsługę klientów. Dowozi zamówione posiłki do stolików. Sam robot informuje głosowo o swoim przyjeździe. Informuje także o numerze stolika. Specjalnie migające światło na tacy służy do poinformowania klientów, że mogą zabrać zamówione dania. Robot ma możliwość dowozić zamówienia dla czterech osób.

Drugi robot nazywa się KittyBot. Porusza się ona po głównej części sklepu na stacji paliw Shell. Jego głównym zadaniem jest witanie gości oraz informowanie ich o obecnie trwających akcjach promocyjnych. Zachęca także do skorzystania z części gastronomicznej.

Jak funkcjonują maszyny?

Oba roboty zasilane są poprzez zieloną energię, która pochodzi z zasobów stacji. Zarówno BellaBot i KittyBot przeszły testy wytrzymałościowe w zakresie dystansu, który muszą codziennie pokonywać. Samo ładowanie ich przez 4,5 godzinny powoduje, że są one w stanie funkcjonować przez 1-2 dni. Samo poruszanie możliwe jest dzięki nawigacji SLAM, dzięki czemu roboty funkcjonują z minimalnym udziałem człowieka.

Jak podkreśla dyrektor stacji paliw i rozwoju sieci detalicznej w Shell Polska jest to kolejne innowacyjne rozwiązanie, które wprowadzono. W tym konkretnym przypadku innowacja wspomaga obsługę oferty pozapaliwowej. Takie zabiegi mają pomóc podnieść jakość obsługi klientów. Jest to także miła odmiana i nowość, której mogą doświadczyć odwiedzających stację.