Pożar samochodu na autostradzie

Pożar samochodu na autostradzie

Kilka dni temu na autostradzie A2, w okolicy Gozdowa w stronę Warszawy zapalił się samochód osobowy. Do zdarzenia doszło chwile po południu. Na miejsce zostały skierowane liczne zastępy z Wrześni i Gozdowa. Sprawdzamy, co dokładnie się wydarzyło.

Zapalona komora silnika

Jak się okazało na miejscu, zapaliła się komora silnika samochodu Hyundai Galloper. Na miejscu pojawiła się straż, która ustaliła, że pożar spowodowana awaria silnika. Jak się okazało, kierowca widząc co się dzieje zatrzymał pojazd na pasie awaryjnym. Na szczęście nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. Silnik zapalił się z wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. takie informacje przekazał Jakub Nawrocki, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni. Koszty poniesione przez kierowcę szacuje się na   na 10 tys. zł.

Jak zareagować, kiedy pali się auto?

Okazuje się, że pożary auta to nie rzadkość. Do zapalenia samochodu może dojść zarówno w trakcie jazdy, jak i w trakcie postoju. Najczęściej za przyczynę uznaje się zwarcie oraz nieszczelność w układzie paliwa. Często pożar spowodować może także nagrzanie katalizatora z paliwem. Co zrobić, jak znajdziemy się w takiej sytuacji? Należy zjechać na pobocze i wyłączyć silnik. Niezwłocznie trzeba także powiadomić straż pożarną. W samochodzie zawsze należy mieć gaśnicę, która pomoże Ci ugasić pożar. Kieruj ją zawsze w kierunku ognia. Jeśli ogień wydostaje się zza maski, to nie należy jej otwierać.

Kilka ważnych informacji, które pomogą Ci uniknąć takiej sytuacji

Przede wszystkim zawsze pamiętaj, żeby dokonywać przeglądów okresowych. W przypadku awarii zawsze sprawdzaj i naprawiaj awarie. Koniecznie pamiętaj o posiadaniu gaśnicy, najlepiej miej ją zawsze w łatwo dostępnym miejscu. Jest łatwa, ergonomiczna w obsłudze i co najważniejsze – niezwykle skuteczna. Pomoże Ci uniknąć większych problemów.