Rolnicy stracili 1,5 mln złotych — protesty w gminie

Rolnicy stracili 1,5 mln złotych — protesty w gminie

W ostatnim czasie doszło do gigantycznego oszustwa, na którym ucierpiało 35 rolników. 13 stycznia w miejscowości Skotniki w gminie Miłosław, jednej z gmin, która znajduje się w powiecie wrzesińskim, doszło do protestu przed siedzibą firmy AGRO-LECH. W konferencji prasowej wzięli udział także przedstawiciele Agrounii oraz kilkudziesięciu poszkodowanych rolników.

Historia oszustwa

Okazuje się, że firma AGRO-LECH działa od kilku lat. Właściciel firmy Lech Nowak oszukał rolników, a niektórzy z nich to praktycznie jego sąsiedzi. Wcześniej współpraca z firmą przebiegała bez zarzutu. Nie dziwi więc fakt, że firma zyskała zaufanie kupujących rolników. Tym razem jednak współpraca nie przebiegła pomyślnie. We wrześniu 2021 roku niektórzy rolnicy postanowili zakupić nawóz. Wówczas jego cena była bardzo korzystna, dlatego część z nich postanowiła zainwestować duże kwoty. Łącznie rolnicy stracili 1,5 miliona złotych. Zamówionego nawozu nie otrzymali do tej pory. Na początku stycznia otrzymali wiadomość od właściciela firmy, że w sprawie zakupionego towaru należy skontaktować się pod wskazanym numerem. Jak się okazało, numer ten należał do syndyka.

Dalsze kroki w walce z oszustem

Poszkodowane osoby zostały już przesłuchane przez policję. Sama firma restrukturyzująca poinformowała rolników, że zostanie z nimi podpisana ugoda. Na ten moment nie wiadomo, jednak kiedy ma to nastąpić, od tego czasu firma milczy.

Jak podkreśla Michał Kołodziejczak, prezes Agrounii, obecnie rolnicy stracili środki, za które nie mogą zakupić niezbędnych nawozów. Nie dość, że nie ma środków finansowych, to ceny nawozów są obecnie trzykrotnie wyższe. Niestety właściciel firmy, który dopuścił się oszustwa, jest w tym momencie bezkarny i prawdopodobnie zaplanował wszystko szczegółowo. Nie zważając na to, że poszkodowani zostali obecnie bez środków. Jego sąsiad, który mieszka niedaleko, opłacił fakturę na kwotę 82 tysięcy złotych. Rolnicy wystąpią również o pomoc do rządu.