Seria oszustw internetowych we Wrześni – uważajcie

Seria oszustw internetowych we Wrześni – uważajcie

W ostatnich tygodniach, po raz kolejny, w naszym powiecie dochodzi do różnych przestępstw internetowych. Wrzesińscy policjanci otrzymują kolejne zgłoszenia. W związku z tym policja wystosowała specjalny apel o ostrożność i natychmiastowe zgłoszenia prób oszustwa na policję. Nie wykonujmy żadnych podejrzanych transakcji, szczególnie za pośrednictwem social mediów o różnych portali aukcyjnych. Niestety, takie ataki i próby kradzieży są coraz bardziej powszechne, pomimo ostrzegania o tym społeczeństwa. Warto wiedzieć, jak działają internetowi oszuści.

Oszustwo za pomocą blika!

Wrzesińska policja otrzymała 16 i 18 lutego powiadomienie, że niepożądana osoba uzyskała dostęp do konta na jednym z portali społecznościowych – Facebooku. Osoba ta miała za pośrednictwem Messengera wypisywać do znajomych wiadomość z prośbą o przesłanie pieniędzy za pośrednictwem BLIK. W ten sposób 19-letnia mieszkanka powiatu straciła 175 zł, natomiast mieszkanka gminy Kołaczkowo, straciła kwotę ponad 600 zł. Do podobnego zdarzenia doszło również na portalu aukcyjnym, gdzie oszuści także wykorzystali metodę na blika. Mieszkaniec Nekli złożył zawiadomienie, że nieznany sprawca oszukał go na portalu OLX przy sprzedaży suplementów diety na kwotę 1900 zł.

Nie tylko metoda na blika – sposobów jest mnóstwo!

Niestety 23 lutego, policja we Wrześni otrzymała zgłoszenie, że nieznany sprawca oszukał ją, twierdząc, że jest pracownikiem banku. Niestety kobieta w porę nie poznała się na oszustwie i zalogowała się do aplikacji bankowej. W tym czasie oszust wypłacił z jej konta ponad 2900 zł. Dzień wcześniej również mieszkanka Miłosławia została oszukana przez przestępców interntowych. Otrzymała link za pośrednictwem poczty elektronicznej. Niestety doszło do przejęcia jej danych do logowania na konto bankowe. Oszust łącznie ukradł z jej konta 2500 zł.

To bardzo ważne, abyśmy w żaden sposób nie wchodzili w podejrzane linki. Jeśli tylko coś nas zastanawia, to natychmiast przerwijmy rozmowę czy inne czynności i zgłośmy to policji.

Jeden komentarz o “Seria oszustw internetowych we Wrześni – uważajcie

Dodaj komentarz