W pobliskim Powidzu ruszyła budowa magazynów środków bojowych

W pobliskim Powidzu ruszyła budowa magazynów środków bojowych

W ubiegły miesiącu w sąsiadującym powiecie, a dokładnie w miejscowości Powidz ruszyła budowa magazynów środków bojowych. Choć cała inwestycja, z przyczyn oczywistych, owiana jest tajemnica, to udało się ustalić, co dokładnie tam będzie się znajdowało. Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

Magazyn środków bojowych dla brygadowej grupy bojowej sił zbrojnych USA

Budowa rozpoczęła się w kwietniu. Cała inwestycja dotyczy budowy magazynu środków bojowych przeznaczonych dla brygadowej grupy bojowej sił zbrojnych USA. Finalnie cała budowa ma zakończyć się w kwietniu 2024 roku. Tak wynika z oficjalnych informacji, które wygłosił Mariusz Błaszczyk, czyli szef MON w Powidzu. Podczas inauguracji budowy szef MON wspomniał także, że jego ostatnia wizyta w Powidzu była związana z wizytą sekretarza obrony USA – Lloyda Austina. Wówczas doszło do spotkania sekretarza obrony USA z żołnierzami polskimi i amerykańskimi.

Tajemnicze położenie?

Minister dość tajemniczo wspomniał, że nowa inwestycja w Powidzu znajduje się w bliskim sąsiedztwie inwestycji, której budowa zakończy się w tym roku. Jak podkreślił, ta wcześniejsze inwestycja polega na zbudowaniu kompleksu magazynowego dla urządzeń, bojowych maszyn oraz utrzymania tych maszyn. Podkreślił również, że nowa inwestycja jest współfinansowana przez Polskę, przez Sojusz Północnoatlantycki oraz przez Stany Zjednoczone.

Jak będzie wyglądała nowa inwestycja?

Budowa magazynu środków bojowych grupy bojowej sił zbrojnych USA spowoduje powstanie 56 magazynów typu ECM. Z tych magazynów 5 z przeznaczonych będzie dla strony polskiej, a pozostałe 51 magazynów dla strony amerykańskiej. Całość została tak zaplanowana, aby w przyszłości móc prowadzić dalszą rozbudowę tej jednostki. Oprócz tego powstanie także kilka budynków administracyjno-obsługowych.