Wystrzałowe Pyzdry – impreza już niedługo

Wystrzałowe Pyzdry – impreza już niedługo

Już 23 lipca o godz. 17.00 na stadionie zawierciańskim rozpocznie się impreza plenerowa pod tytułem Wystrzałowe Pyzdry. Sprawdzamy, co ciekawe wydarzy się podczas imprezy, a także podpowiemy, dlaczego całe wydarzenie odbędzie się w Pyzdrach? Warto wybrać się do pobliskiej miejscowości i miło spędzić czas, zawsze to moment odetchnienia i odpoczynku. 

Dlaczego impreza nazywa się wystrzałowe Pyzdry?

Po śmierci Ludwika Węgierskiego w 1383 roku, na ziemiach polskich nastał czas bezkrólewia. W tym czasie pomiędzy poszczególnymi księstwami wybuchały sporadyczne bitwy. Rok 1383 to także czas, kiedy książę mazowiecki Siemowit IV, którego popierała rodzina Nałęczów, ze swoimi poplecznikami oblegli Pyzdry. W tym roku w Pyzdrach doszło do pierwszego na ziemiach polskich użycia armaty. Właśnie na pamiątkę tego wydarzenia, co roku odbywa się impreza, której towarzyszą symboliczny wystrzał z armaty na pyzdrskim rynku, koncerty i zabawy dla najmłodszych. Dokładnie tak samo będzie w tym roku.

Co ciekawego wydarzy się podczas wydarzenia

23 lipca odbędzie się już kolejna część tego wydarzenia. W części historycznej imprezy będzie można zobaczyć między innymi pokaz sprzętu militarnego, który odbędzie się o godzinie 17:00. Pół godziny później ujrzeć będzie można inscenizację pierwszego wystrzału, a po tym odbędzie się pokaz broni czarnoprochowej. Po części historycznej odbędzie się część rozrywko-artystyczna. Gwiazdą muzyczną będzie Liber & InoRos. Zespół pojawi się na scenie o godzinie 21:30. Wcześniej usłyszymy pyzdrską Orkiestrę Dęta, Loving Live, Zacznij od Bacha, Małą Lady P. Odbędzie się także rozstrzygnięcie konkursu strzeleckiego. Po występie gwizdy wieczoru można liczyć na zabawę taneczną. Oprócz tego odbędą się animacje i zabawy dla dzieci, rycerski park rozrywki oraz Mobilne Muzeum Początków Państwa Polskiego. Będą także pokazy rzemiosła oraz stoiska handlowo-gastronomiczne. Dodatkowo w ramach wydarzenia można zwiedzić Pyzdry oraz Muzeum i Dom Podcieniowy.

Serdecznie zapraszamy!