Września solidarna z Ukrainą

Września solidarna z Ukrainą

Września, podobnie jak wiele innych miejscowości w Polsce, solidaryzuje się z Ukrainą i angażuje się w pomoc dla wszystkich Ukraińców.  O innym mieście z wielkopolski, które przyłączyły się do akcji przyłączyły się do akcji, przeczytasz tutaj. Zaczęło się od zgromadzenia na rynku wraz z transparentami, ale na tym nie koniec. Zarówno miasto, jak i mieszkańcy dzielnie angażują się w zbiórki na rzecz uchodźców, wysyłają paczki humanitarne do szpitali na Ukrainie, organizują miejsca, gdzie można przyjąć uchodźców oraz dbają o transport zwierząt.

Rusza zbiórka – wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy mile widziane

8 lutego rozpoczęła się zbiórka w redakcji Wiadomości Wrzesińskich. Pod redakcje podjechał bus z Centrum Paliw i Rozpuszczalników, który załadowany był środkami higienicznymi, głównie szczoteczkami, chusteczkami oraz podpaskami, a także znajdowały się apteczki, baterie i woda. Każdy, kto tylko chce zaangażować się w pomoc dla Ukrainy, ma możliwość przenoszenia najpotrzebniejszych rzeczy. Jak informują organizatorzy zbiórki, można dostarczyć środki czystości, środki dezynfekujące, leki pierwszej pomocy, koce, baterie AAA, latarki, zapałki i świece, a także turystyczne butle gazowe, czy karmy suche dla psów i kotów. Wszystkie rzeczy trafia do sióstr dominikanek z Broniszewic, które przekażą je na Ukrainę.

Nie tylko zbiórki – miejsce dla uchodźców z Ukrainy

27 lutego do powiatu wrzesińskiego trafiła pierwsza grupa uchodźców. Grupa 12 osób trafiła do dwóch miejscowości Orzechowa i Miłosławia. Jak opowiadali, przyjechali z okolic Lwowa. Podkreślają, że wojna jest straszna i szybko musieli podjąć decyzje o opuszczeniu kraju. Dodatkowo smuci wiadomość, że dwie znajome osoby z ich miejscowości przyłapano na współpracy z Rosją. To dopiero początek ma zostać uruchomiona specjalna linia telefoniczna, gdzie będzie można zgłosić chęć zakwaterowania w swoich domach/pokojach uciekających Ukraińców. Można również zgłosić taką chęć poprzez specjalnie utworzony adres mailowy [email protected]. Każdy, kto tylko zechce i ma takie możliwości, aby przyjąć rodzinę z Ukrainy, może się zgłosić.