Gród w Grzybowie

Gród w Grzybowie to jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych obiektów archeologicznych z okresu wczesnopiastowskiego w Polsce. Ta imponująca fortyfikacja, położona zaledwie 7 kilometrów od Wrześni, stanowi niezwykłe świadectwo potęgi pierwszych Piastów. Dziś, przekształcona w nowoczesny rezerwat archeologiczny, pozwala przenieść się w fascynujący świat początków polskiej państwowości.

Historia grodu

Powstanie grodu datuje się na lata 919-923, kiedy to wzniesiono pierwszą, mniejszą warownię. Druga faza rozbudowy miała miejsce w latach 929-935, gdy gród znacząco powiększono, czyniąc go jednym z największych obiektów obronnych ówczesnej Polski. Funkcjonował on przez około pięć pokoleń, do połowy XI wieku, po czym został opuszczony z nieznanych do dziś przyczyn.

Imponujące rozmiary grodu – powierzchnia 4,7 hektara – świadczą o jego kluczowym znaczeniu strategicznym. Wały obronne, których pozostałości do dziś sięgają 9 metrów wysokości, były prawdziwym majstersztykiem ówczesnej inżynierii. Do ich budowy wykorzystano ogromne ilości drewna dębowego pochodzącego z ponad 400-letnich drzew.

Odkrycia archeologiczne

Podczas prac wykopaliskowych odkryto tu niezwykłe skarby, w tym ponad 800 srebrnych monet arabskich (dirhemów) z X wieku. Znaleziska te świadczą o rozległych kontaktach handlowych mieszkańców grodu. Wśród innych cennych artefaktów znajdują się przedmioty codziennego użytku, militaria, ozdoby z bursztynu i kryształu górskiego oraz biżuteria inspirowana wzornictwem skandynawskim.

Współczesny rezerwat

Pawilon muzealny

Nowoczesny budynek muzeum, nawiązujący swoim kształtem do średniowiecznych bram grodowych, mieści fascynującą ekspozycję „Gród Grzybowo – między plemieniem a państwem”. Wystawa została zaaranżowana w formie wykopu archeologicznego, co pozwala zwiedzającym poczuć się jak prawdziwi odkrywcy przeszłości.

Zagroda edukacyjna

Na terenie rezerwatu znajduje się rekonstrukcja średniowiecznej osady, składająca się z trzech autentycznie odtworzonych chat. To właśnie tutaj odbywają się fascynujące warsztaty i lekcje muzealne, podczas których można poznać życie codzienne mieszkańców grodu.

Informacje praktyczne: Godziny otwarcia:
Styczeń-kwiecień oraz listopad-grudzień: wtorek-piątek 9:00-15:00
Maj-październik: wtorek-niedziela 10:00-18:00
Ceny biletów:
Normalny: 10 PLN
Ulgowy: 5 PLN
Czwartki: wstęp bezpłatny
Dojazd:
Grzybowo 10a, 62-300 Września
Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking

Wydarzenia specjalne

Szczególną atrakcją jest organizowany w sierpniu Grzybowski Turniej Wojów. To wyjątkowe wydarzenie pozwala przenieść się w czasie dzięki pokazom walk, rekonstrukcjom historycznym i prezentacjom dawnego rzemiosła. Podczas turnieju można również skosztować potraw przygotowanych według średniowiecznych receptur.

Podsumowanie

Gród w Grzybowie to miejsce, gdzie historia ożywa na naszych oczach. Ten imponujący zabytek archeologiczny, łączący nowoczesną formę prezentacji z autentycznymi śladami przeszłości, stanowi nie tylko świadectwo potęgi pierwszych Piastów, ale także doskonały przykład tego, jak można w atrakcyjny sposób prezentować dziedzictwo kulturowe. Każda wizyta w tym miejscu to fascynująca podróż w czasie, pozwalająca lepiej zrozumieć korzenie polskiej państwowości.