Jarząbkowo: Wieś, gdzie słomiane dekoracje dożynkowe ożywają w hołdzie dla polskich olimpijczyków
Jarząbkowo, urocza wieś leżąca w bliskim sąsiedztwie Gniezna, ponownie stała się areną niesamowitego przedsięwzięcia. Jej mieszkańcy, oddając cześć lokalnej tradycji budowy dekoracji dożynkowych, stworzyli w tym roku „Wioskę Olimpijską”. To imponujący obiekt wykonany z słomy i innych darów rolnych, który jest hołdem dla triumfów polskich sportowców na międzynarodowej scenie sportowej.
Tradycja konstruowania dekoracji dożynkowych w Jarząbkowie ma już kilka lat. Co roku lokalni mieszkańcy z entuzjazmem tworzą budowle, które jednocześnie celebrują rolnicze dziedzictwo regionu oraz odnoszą się do bieżących wydarzeń krajowych i globalnych. W przeszłości można było tutaj zobaczyć m.in. figurki zrobione ze słomy przedstawiające kombajny, wiejskie postacie baby i dziada czy też czołg – jako symbol solidarności z Ukrainą w czasie trwającego konfliktu. W minionym roku twórczość miejscowej społeczności objawiła się w formie gigantycznej urny wyborczej, mającej na celu mobilizację do udziału w wyborach parlamentarnych.
Głównym tematem tegorocznych dekoracji stały się osiągnięcia polskich sportowców. Na polach Jarząbkowa wzniesiono imponującą replikę wieży Eiffla, a dookoła niej rozmieszczono figury symbolizujące polskich olimpijczyków zdobywców medali. Wśród sportowych bohaterów utworzonych ze słomy i drewna znaleźliśmy m.in. figurki Igi Świątek, bokserki Julii Szeremety, siatkarza, kajakarki Klaudii Zwolińskiej oraz wioślarzy. Każda z tych postaci została wykonana z najdrobniejszymi detalami, a na ich torsach zawieszono ogromne słomiane medale, co dodatkowo podniosło realistyczny charakter dekoracji.