Jak poradzić sobie z depresją sezonową?

Jak poradzić sobie z depresją sezonową?

Depresja, w zależności od swojego typu, objawia się silnym przygnębieniem, bezsilnością, apatią, w niektórych przypadkach chwilowym wzrostem nastroju, euforią, by następnie znowu przygwoździć do łóżka i odebrać chęć życia. Obecnie nazywana jest jedną z chorób cywilizacyjnych i dotyka coraz większą część społeczeństwa.

Okres jesienno-zimowy, mimo swoich uroków, wcale do przyjemniejszych nie należy. Niedobór słońca, spadek aktywności fizycznej, krótki dzień, często pobudki, gdy za oknem jest jeszcze ciemno i w podobnej aurze powroty do domu, nie sprzyjają kondycji psychicznej. Dlatego powstało określenie: depresja sezonowa. Inaczej to zjawisko nazywa się chandrom.

Czy depresja sezonowa jest groźna dla zdrowia psychicznego?

Chociaż objawy, które wiążą się z jesienną chandrą mogą przypominać depresję, nie są one groźne dla zdrowia psychicznego. Obniżony nastrój, który łączy się z mniejszą ilością energii do działania są naturalnym efektem niedoboru słońca. Aura, która nie zachęca do wyjścia na zewnątrz, również nie pomaga. Podstawową różnicą między depresją a chandrą jest to, iż w przypadku chandry, jej objawy. Chociaż mogą być trochę uciążliwe, nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Pomimo braku dobrego nastroju, osoby, które doświadczają depresji sezonowej, robią to samo, co przed jej wystąpieniem. Wykonują podstawowe czynności, chodzą do pracy, często spełniają się w swoim hobby. Objawy depresji potrafią nasilić się do tego stopnia, iż w niektórych sytuacjach, osoby dotknięte tym zaburzeniem, nie są w stanie funkcjonować. Są bardzo apatyczne i ospałe, i ogromną część czasu spędzają najczęściej w łóżku. Pozbawione chęci działania, nie są w stanie samodzielnie uporać się ze swoim nastrojem, czy myślami.

Dlaczego pojawia się coś takiego, jak jesienna chandra?

Przede wszystkim, powodem tego jest niedobór witaminy D. Jej zmniejszona ilość wynika także z mniejszego dostępu do słońca. Jednak to jeszcze nie tragedia. Nawet niewielka ilość ruchu w postaci spaceru może poprawić humor. Samo polepszenie krążenia krwi zmienia w naszym organizmie tak wiele, iż nastrój wraca sam. Obok odpowiedniej suplementacji, związanej z witaminami i minerałami, można oddawać się także aktywnościom takim, jak chociażby pływanie. Jeśli ktoś posiada hobby i czerpie z niego satysfakcję, może się na nim skupić. Sprawdzają się także kąpiele lub wizyty w saunie.