Września miastem 15-minutowym?

Września miastem 15-minutowym?

W maju ruszył drugi cykl konferencji ekologicznych, który nosi nazwę Projektu Września. Cały cykl polega na tym, że co dwa tygodnie w WOK-u odbywają się spotkania z naukowcami i specjalistami. Są to osoby, które na co dzień zajmują się ekologią, architekturą, zielenią i gospodarką komunalną. Pierwsze spotkanie odbyło się 31 maja. Było ono poświęcone wpływowi ładu przestrzennego na jakość powietrza. Prelegentem w tym spotkaniu był dr Michał Beim. Jest on planistą z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Druga osoba, która zabrała głos to Jakub Głaz – architekt i publicysta. Sprawdzamy, co ciekawego mówili o naszym mieście.

Zagrożenie ze strony firm deweloperskich?

Jak zauważył Jakub Głaz, nasze miasto ma duży potencjał ze względu na dobrą, zwartą strukturę. Co więcej, nie jest ona praktycznie naruszona. Co więcej, Września w oczach innych robi sympatyczne wrażenie. Jedyne zagrożenie na ten moment stanowią firmy deweloperskie, które budują domy w dobrych lokalizacjach. Najczęściej bardzo blisko dworca PKP. Istotne jest to, aby deweloperzy zdecydowali się na budowę domów, które form i gabarytem lepiej korespondują z pozostałymi częściami miasta.

Września miastem 15-minutowym?

Z kolei dr Beim zwrócił uwagę, że Września ma możliwość stać się tzw. miastem 15-minutowym. Co to dokładnie oznacza? Chodzi o to, że do w takim mieście można dotrzeć pieszo lub rowerem w 15 minut. W tym celu niezbędne jest, aby zbudować rozległą sieć dróg rowerowych oraz pieszych. To zdecydowanie wpływa na komfort mieszkania i życia. Naukowiec podkreślił również, że warto pomyśleć o kolejnym autobusie miejskim – szczególnie z myślą o seniorach, uczniach, ale także niezmotoryzowanych pracownikach. Co więcej, warto zachęcać ludzi do pozostawienia samochodu i podróżowania po śródmieściu pieszo. Ostatni ważny punkt wypowiedzi dr Beima to tereny zielone. Dodał on, że warto łączyć ze sobą tereny o tej samej funkcji, czyli na przykład parki i skwery. Pod tym kątem Września ma duży potencjał, ponieważ z łąk na Suwalskiej można przez park Dzieci Wrzesińskich, Wrzosową i park Piłsudskiego dotrzeć nad zalew Lipówka.