Jak znaleźć pracę?
Każdy, kto podejmuje pierwsze kroki na rynku pracy, zderza się z niepokojącym paradoksem: bez doświadczenia nie można znaleźć pracy, jednakże nie można zdobyć doświadczenia bez pracy. Taki stan rzeczy wpisuje się w paradoks znanego Paragrafu 22, który prowadzi do łatwego zniechęcenia i braku perspektyw na wyjście z sytuacji. Niemniej jednak, uważamy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Oto przedstawiamy jedenaście rad, które pomogą Ci zdobyć pracę w rozsądnym czasie, pomimo braku doświadczenia (szukanie pracy wymaga czasu).
Podnieś swoje kwalifikacje
Wzięcie udziału w kursach oraz warsztatach, zdobycie certyfikatów i dyplomów, a w razie potrzeby także pójście na studia, może przynieść korzyści nie tylko w postaci zdobycia potrzebnej do pracy wiedzy, ale także nauczy Cię systematyczności i zaangażowania. Co więcej, nauczyciele oraz Twoi koledzy ze szkolnej ławy stanowią doskonały punkt wyjścia do budowania sieci kontaktów.
Zacznij pracować po swojemu
Innym sposobem na zdobycie doświadczenia jest praca za niewielkie (lub żadne) wynagrodzenie. Może to nie brzmi zachęcająco, ale uwierz mi, pomoże Ci zdobyć potrzebne kontakty. Możesz zacząć jako wolontariusz, stażysta lub freelancer, aby zdobyć nieco praktyki. Założenie bloga może być dobrym sposobem na podzielenie się swoimi zainteresowaniami ze światem. Innymi słowy, wypełnij swoje CV lub portfolio istotnymi projektami, którymi zajmujesz się w weekendy lub wakacje, kiedy masz czas.
Zbuduj sieć kontaktów
Jednym z dobrych sposobów na zdobycie pracy są polecenia. Aby to osiągnąć, należy najpierw zbudować, a następnie pielęgnować swoją sieć kontaktów. W tym przypadku chodzi zarówno o kontakty online, jak i te poza siecią. Upewnij się, że Twoi znajomi wiedzą, że szukasz pracy w danej branży. Zadbaj o to, by prezentować się właściwie: zaktualizuj swoje CV oraz utwórz profesjonalny profil na portalu LinkedIn. Regularnie sprawdzaj oferty pracy na podkarpaciu, aby być na bieżąco.
Popracuj nad swoim CV
Jeśli już mówimy o tym temacie, warto zadbać o to, aby Twoje CV odzwierciedlało to, o czym mówisz. Skup się na swoich zainteresowaniach oraz umiejętnościach, a nie tylko na posiadanych dyplomach zawodowych. Warto stworzyć CV, które nie koncentruje się na przeszłości, ale spogląda w przyszłość i prezentuje wszystkie umiejętności, które zaowocują w najbliższym czasie. Unikaj błędów formalnych, takich jak zły numer telefonu czy adres e-mail oraz pamiętaj o wymaganej klauzuli. Sprawdź, czy wysłałeś wszystkie dokumenty. Pamiętaj również, że twój życiorys zawodowy powinien być napisany formalnym, ale nie patetycznym językiem – inaczej możesz wywołać śmiech czytelników. Zadbaj o to, by twoje CV prezentowało się profesjonalnie i przyciągało uwagę pracodawcy! Ważne jest także zadbanie o profesjonalny i elegancki wygląd dokumentów aplikacyjnych. Profesjonalne CV powinno zajmować jedną lub dwie strony A4, mieć typowy schemat dla CV oraz być dobrze sformatowane (nagłówki, wypunktowania, czytelna czcionka itp.). Szablon listu motywacyjnego powinien być dopasowany do szablonu CV, aby całość prezentowała się perfekcyjnie.
Mierz siły na zamiary
Niezależnie od tego, jak wysoko chcesz celować, gdy mówimy o karierze zawodowej, zdrowy rozsądek również się przyda. Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rynkiem pracy, dlatego celuj w stanowiska, które odpowiadają Twoim kwalifikacjom i na których będziesz w stanie sprostać ich wymaganiom. Wyjaśnij, że mimo braku doświadczenia jesteś pracowity i chętny do nauki nowych rzeczy. Dodaj do tego solidną porcję entuzjazmu, pasji i determinacji.