Niezwykłe odkrycie w Graboszewie

Niezwykłe odkrycie w Graboszewie
fot. pixabay.com

Podczas prac w kościele odnaleziono unikatowe dzieła sztuki. Zmieniają wiedzę o historii budynku.

Na wyciągnięcie ręki

Do rozpoczętych prac konserwatorskich w kościele pod wezwaniem św. Małgorzaty w Graboszewie niezbędne było odsunięcie ołtarza. Oczom restauratorów ukazały się dobrze zachowane polichromie. Malunki przedstawiają poszczególne sceny biblijne, jak chrzest i nauki Jezusa. Uwagę zwraca charakterystyczne przedstawienie Żydów oraz scena ukazująca Judasza w piekle. To jedna z najstarszych polichromii w rejonie, jakie zachowały się do dnia dzisiejszego. Polichromie datowane są na początki XV wieku, ale istnieje prawdopodobieństwo, że są jeszcze starsze.

Kolejny atut parafii

To nie jedyne, czym wyróżnia się kościół w gminie Strzałkowo. Oprócz sędziwego wieku i rzadko spotykanej obecnie architekturze budynek mieści w sobie dzieła sztuki sakralnej z kilku stuleci. Barokowy ołtarz główny, trzy ołtarze boczne i ambona pochodzą z XVII wieku. Na wyposażeniu znajduje się także gotycki dzwon z 1415 roku oraz kamienna chrzcielnica z 1522 roku. Polichromie dołączą więc do równie wyjątkowego artystycznie towarzystwa w tym lokalnym miejscu modlitwy.

Troska o przeszłość i przyszłość

Jak dotąd budynek kościoła datowano na wiek XVI, ale wiek polichromii wskazuje na znacznie wcześniejszy okres. Pierwsza parafia powstała w tym miejscu w 1337 roku, a najśmielsze przypuszczenia odnośnie daty utworzenia malowideł nie są od tego dalekie. Pewność będziemy mieli dopiero po dokładnym datowaniu odnalezionych dzieł. Mogą one jednak znacznie zmienić wiedzę dotyczącą historii kościoła. Równie niepewna jest przyszłość polichromii. Obecnie istnieje nadzieja, że zostaną poddane renowacji ze środków z programi konserwacji zabytków drewnianych. Decyzja w tej sprawie niestety jeszcze nie zapadła.